Uutiset
Kartingin 2026 tuomariston puheenjohtajien koulutus 11.3. - ilmoittaudu
6.2.2026
Ilmoittautuminen FIA Karting Arrive and Drive -Euroopan sarjaan aukeaa 13.2.
6.2.2026
Seuratuki uudistuu – info keskiviikkona
6.2.2026
Rataleimatutkinto 2026 ilmoittaudu 22.3 mennessä
5.2.2026
Haku Puolutusvoimien urheilukouluun Santahaminaan käynnissä - hakuaika 28.2.2026 asti
5.2.2026
Rallin F-CUP sarjasääntöihin on julkaistu lisämääräys
5.2.2026
Ajankohtaisia Historic asioita
30.1.2026
AKK Motorsport ry – Drifting lajiryhmän kuulumisia 1/2026
30.1.2026
Hallituksen kuulumisia - tammikuu 2026
29.1.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
29.1.2026
AKK ja Moottoriliitto ottavat merkittävän vihreän askeleen
5.6.2015
Moottoriurheiluliitot lanseeraavat ympäristöpalkinnon
AKK-Motorsport ry ja Suomen Moottoriliitto ry tiivistävät yhteistyötään nyt myös ympäristöpuolella. Molemmat kattojärjestöt lanseeraavat tänään perjantaina vietettävän maailman ympäristöpäivän kunniaksi ympäristöpalkinnon, joka tullaan vuosittain jakamaan molempien järjestöjen palkintogaalassa.
Tänä päivänä sekä AKK että Moottoriliitto tekevät kovasti työtä sen eteen, että ympäristöä kunnioitetaan kaikessa moottoriurheiluun liittyvässä toiminnassa. Viime aikoina osoituksena tästä ovat muun muassa uudet melumittaukset sekä entisestään tiukentuneet ympäristösäädökset niin kilpailuissa kuin moottoriurheiluradoillakin. Ympäristöpalkinnon tarkoituksena onkin kannustaa kerhoja, kuljettajia sekä muita alan toimijoita huomioimaan ympäristö moottoriurheilussa yhä enemmän. Kansainväliset kattojärjestöt FIA ja FIM jakavat jo vuosittaiset ympäristöpalkintonsa, joiden arvokasta työtä AKK ja SML haluavat nyt jatkaa kansallisella tasolla.
Ympäristöpalkinnon saajaksi valitaan ehdokas sekä auto- että pyöräpuolelta. Voittajat valitsee raati, johon kuuluvat ympäristöministeriön ylitarkastaja Markus Tarasti, Helsingin kaupungin ympäristökeskuksen ympäristötarkastaja Juha Korhonen, AKK:n olosuhdetyöryhmän puheenjohtaja Paavo Aaltonen sekä Suomen Moottoriliiton ympäristöryhmän puheenjohtaja Nita Korhonen.
Vuoden 2015 moottoriurheilun ympäristöpalkintoa voi hakea niin seura, maahantuoja, tiimi, kilpailunjärjestäjä kuin yksityishenkilökin teolle, joka on edesauttanut ympäristön huomioimista moottoriurheilussa. Tällaisia voivat olla esimerkiksi viemärijärjestelmän uusiminen moottoriradalla, meluvallien rakentaminen, ympäristöteemalla järjestetty kilpailu jne. Voittajat tulevat saamaan 1 000 euron rahapalkinnon sekä "Vuoden 2015 Moottoriurheilun ympäristöpalkinto" -diplomin.
Lisätietoja: toimitusjohtaja Jani Backman, 0207 219 441, jani.backman@autourheilu.fi

