Uutiset
Ehdokasesittely - Pasi Mäenpää ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
17.7.2025
Ralf ”Rafu” Pettersson 1952–2025
16.7.2025
Off road trialin EM-kisat Raisiossa - osallistujia 15 eri maasta
16.7.2025
Hanki omat Secto Rally Finland -fanituotteesi – rajoitettu erä myynnissä nyt!
15.7.2025
FIA Girls on Track Finland – kansainvälinen ohjelma innostaa tyttöjä ja naisia autourheilun pariin / Hae mukaan 1.8. Jyväskylässä järjestettävään tapahtumaan!
15.7.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 15.7.2025
15.7.2025
AKK pidentää tarjouspyynnön aikaa: AKK aloittaa kilpailutuksen ja pyytää tarjouksia laitetoimittajilta Karting SM-sarjaan
14.7.2025
Vain AKK:n jäsenille! Maksuton kahvihetki Motorhomessa – oma taukopaikka Secto Rally Finlandin ytimessä
14.7.2025
Tatu Siipola teki autourheiluhistoriaa Zandvoortissa – täydellinen “Full House” nuorelta suomalaiskuljettajalta
14.7.2025
Haetaan Secto Rally Finlandin yhteyteen vapaaehtoisia kartingin harjoitusajoradan pyörittämiseen 31.7.–2.8.2025
9.7.2025
Alonso tutustui Kymi Ring -hankkeeseen
13.3.2015
MotoGP-osakilpailu Suomeen?
Kansainväliset mitat täyttävä moottoriurheilukeskushanke Kymi Ring etenee hyvässä myötätuulessa ja suunnitellussa aikataulussa.
Iittiin Tillolan alueelle suunnitellun, kansainväliset mitat täyttävän moottoriurheilukeskus Kymi Ringin ratasuunnitelma on läpäissyt sekä Kansainvälisen Autoliitto FIA:n että kansainvälisen Moottoriliitto FIM:n kansainväliset luokitukset. Tämän rohkaisemana Kymi Ring Oy:n edustajat ovat aloittaneet keskustelut ja neuvottelut radalle tulevaisuudessa tulevista kansainvälisistä arvokilpailuista.
Yksi tärkeimmistä tavoitteista ja suunnitelmista on moottoripyörien MM-sarjan, MotoGP:n, osakilpailun järjestäminen radalla. Sarjan kaupallisten oikeuksien haltijan Dorna Sports, S.L.:n tapahtumista vastaava toimitusjohtaja Javier Alonso vieraili helmikuun alussa alueella ja tutustui Kymi Ringin toimintakonseptiin. Alonso oli vakuuttunut näkemästään ja kuulemastaan:
- On hienoa nähdä mitä kaikkea on jo tehty, ja olen varsin vaikuttunut kaikesta mitä minulle on esitelty. Luonnollisesti töitä on tehtävä vielä paljon ennen alueen avaamista. Olemme valmiita neuvottelemaan yhteistyöstä MotoGP:n osalta, kunhan rata-alue on toimintavalmiudessa.
Käytyjen neuvottelujen tuloksena Kymi Ringillä on aiesopimus MotoGP-osakilpailun järjestämisestä viiden vuoden ajanjaksolla alkaen vuodesta 2017. Kymi Ring Oy:n hallituksen puheenjohtaja, vuorineuvos Kari O. Sohlberg on syystäkin tyytyväinen:
- KymiRing Oy:n tavoitteena on solmia pitkäaikaisia sopimuksia kansainvälisten toimijoiden kanssa. MotoGP:tä hallinnoivan Dornan toimitusjohtaja Javier Alonson kanssa käydyt yhteistyöneuvottelut on tärkeä ja merkittävä askel tavoitteen saavuttamiseksi. MotoGP-osakilpailun järjestäminen Suomessa on valtava haaste, mutta samalla uskomaton mahdollisuus.
Myös Suomen Olympiakomitean ja Valon puheenjohtaja Risto Nieminen liputtaa vahvasti hankkeen puolesta:
- Moottoriurheilu kuuluu vahvasti suomalaiseen urheilukulttuuriin ja -perinteeseen. Se on myös osa urheilullista identiteettiämme ja urheilugeeniperimäämme. Suomen Olympiakomitean ja Valon näkökulmasta suomalaisen moottoriurheilun kilpailukykyä tulee edelleen kehittää. Kymi Ring -hanke ja sen mukanaan tuomat kansainväliset arvokilpailut tukevat tätä tavoitetta mitä parhaimmin.
Lisätietoja:
Projektipäällikkö Timo Pohjola, 020 615 2710, 0400 754 882, timo.pohjola@kinno.fi
Kuva: mikakallio.com