Uutiset
Rallin superviikonloppu Lahdessa - menneisyys ja nykyisyys kohtaavat
13.8.2025
Secto Rally Finland 2025 ylitti odotukset – suurin yleisö tällä vuosikymmenellä
8.8.2025
Rallicrossin MM-sarjassa ratkaisun hetket KymiRingillä – Niclas Grönholm: “Voitot super tärkeitä”
8.8.2025
FIA Historic Technical Passport-passitusten tilanne
7.8.2025
Haetaan Asfalttisprintin SM-osakilpailujärjestäjiä kaudelle 2026
7.8.2025
Endurancen harrastajilta kerätään palautetta - vastaa kyselyyn 11.8. mennessä
6.8.2025
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
Raision moottorirata-alueella kilpailtiin viime viikonloppuna, 19.-20.7.2025, Eurotrial maastoautokilpailu. Kilpailualue kävi Raisiossa jo perjantaina 18.7. kuumana, kun offroadin parhaimmisto valmistautui taisteluun Euroopan mestaruudesta. Innokkaimmat katsojat saapuivat alueelle perjantaina seuraamaan autokuntien testijakson ajoa. Kilpailuviikonlopun polkaisi käyntiin paraati, joka kulki kilpailualueella. Paraatin yhteydessä oli autokuntien esittely.
Lauantaina ja sunnuntaina kilpailtiin luokissa Prototype, Modified, Promodified, Standard, Original ja UTV. Alueella oli 10 jaksoa, joista jokaiselle luokalle oli ennalta määritetty kahdeksan. Kilpailijoita kerääntyi paikalle viidestätoista eri maasta, osa jo maanantaina varikon auettua. Osa kilpailijoista saapuivat vain huolto henkilöstön kanssa, osalla taas suurempi kannustus joukko mukanaan. Varikko alueella majoittui lähes 500 henkeä. Yhteisöllisyys ja iloinen tunnelma oli nähtävissä koko viikon.
Lauantaina 19.7.
Eurotrial-kilpailupaikka kuhisi toimitsijoista, autokunnista ja median edustajista – unohtamatta yleisöä, joka loi kilpailun ainutlaatuisen tunnelman. Kilpailu käynnistyi varhain aamulla klo 8.00. Yksi kuljettajista oli Miika Niinimäki, joka ajoi yhdessä apukuljettajansa Jarno Puumalaisen kanssa autolla MBG 500 Suomen tiimissä.
Näin Niinimäki kertoi ensimmäisen kilpailupäivän sujumisesta: “Suoritukset ovat menneet ihan hyvin. Yksi oma moka tuli äsken, muuten on mennyt suunnitellusti nappiin. Jatketaan kilpailuviikonloppua hyvillä tunnelmilla. Autossa on ollut pientä häikkää, mutta se ei tunnu haittaavan. Toivotaan, että se kestää huomisen vielä.”
Ajon lisäksi alueella oli paljon nähtävää ja koettavaa yleisölle: ravintola, kahviloita, makkaraa, pehmistä ja metrilakua. Oheistuotteita oli myynnissä Työvaate Niemisen kontilla. 4Wheeling esitteli teltallaan toimintaansa, johon kuuluu sosiaalisen median sisältöjä Offroadista ja maastoautoilusta. Esittelyssä oli heidän kalustoaan sekä heittopeli, josta voitti palkintoja. Infopisteeltä löytyi myös Salhydron sponsoroima onnenpyörä.
Sunnuntai 20.7.
Eurotrial 2025 -kilpailu huipentui sunnuntaina, kun Euroopan mestarit kruunattiin Raision Moottorirata-alueella. Raision kallioinen maasto tarjosi vieraileville autokunnille reilusti haastetta ja vaihtelua. Eurotrial-kilpailu sujui suunnitellusti.
Tapahtuman ratamestari Jarko Mäkelä kommentoi kilpailun kulkua seuraavasti: "Aikataulussa pysyttiin ja radat olivat sopivan haastavia. Kilpailijat ovat antaneet positiivista palautetta radoista. Autoja kaatui ja hajosi, mutta ei liiaksi. Henkilövahingoilta onneksi säästyttiin. Myös yleisöä saapui paikalle mukavasti."
Turvallisuuspäällikkö Saana Raessuo lisäsi: "Kuumuudesta huolimatta kilpailun järjestäminen on ollut mukavaa osaavan porukan kanssa." Viikonlopun aikana maksavaa yleisöä kävi noin 800, joiden lisäksi mukana olleet alle 12-vuotiaat lapset pääsivät alueelle ilmaiseksi. Paikalle oli laajasti eri kohde- ja ikäryhmiä, niin parin kuukauden ikäisestä jo hieman varttuneempaan katsojaan. Koko päivän ajan oli mukava seurata yleisön hyvää meininkiä sekä innostusta lajia kohtaan.
Raision Urheiluautoilijat kiittävät lämpimästi kaikkia toimitsijoita ja muuta henkilökuntaa – ilman heidän panostaan tapahtuma ei olisi onnistunut.
Eurotrial komitean tuki sekä Team Leadereiden tsemppi henki toi oman osansa sujuvan kilpailun toteuttamiseen.
Tulokset ja luokkakohtaiset voittajat
Original-luokka:
1. Tarmo Sinisalo & Mika Uimonen (Suomi)
2. Jouni Ilomäki & Jonas Fors (Suomi)
3. Kónya János & Takács (Unkari)
Standard-luokka:
1. Hannu Kuivaniemi & Katri Tervala (Suomi)
2. Jani Huhtala & Visa Huhtala (Ruotsi)
3. Jimi Hämäläinen & Saku Juopperi (Suomi)
Modified-luokka:
1. Miika Niinimäki & Jarno Puumalainen (Suomi)
2. Sami Juopperi & Taneli Purhonen (Suomi)
3. Sondre Karstad & Madelen Karstad (Tanska)
Promodified-luokka:
1. Brynjar Eriksen & Peter Skelcher (Norja)
2. Jacky Englemann & Annalena Stoppa (Saksa)
3. Davide Carattoni & Lorenzo Cevenini (San Marino)
Prototype-luokka:
1. Lars Dahl (Ruotsi)
2. Patrick Deleze (Sveitsi)
3. Peter Bekke & Carina Bekke (Tanska)
UTV-luokka:
Ainoana osallistujana tanskalaiset Jan Bertelsen & Lanne Lomholt, kokonaispistein 149,463.
Maiden välinen pistetilanne:
1. Suomi – 236 pistettä
2. Saksa – 188 pistettä
3. Sveitsi – 161 pistettä
4. Norja – 148 pistettä
5. Ruotsi – 142 pistettä
6. Tanska – 113 pistettä
7. Italia – 58 pistettä
8. Tšekin tasavalta – 54 pistettä
9. Slovakia – 49 pistettä
10. Unkari – 25 pistettä
11. San Marino – 25 pistettä
12. Espanja – 24 pistettä
13. Bulgaria – 23 pistettä
14. Itävalta – 22 pistettä
15. Englanti – 13 pistettä
Tulokset voit katsoa kokonaisuudessaan osoitteesta eurotrial.fi/tulokset.
Teksti: Viivi Nyroos ja Maisa Salminen
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi