Uutiset
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Lisenssihaltijat - vastaa kyselyyn ja ole mukana rakentamassa autourheilun tulevaisuutta
9.4.2026
Lauri Pöyhönen AKK:n toimitusjohtajaksi – Pelicansista tuloksellisen kasvun tekijä suomalaiseen autourheiluun
9.4.2026
Karting SM -sarjaan lisämääräys: Moottorivuokrausehtoja ja rengasvoucher sääntöä tarkennettu
8.4.2026
Digitaalisen autourheilun suomenmestaruus ratkaistaan neljän osakilpailun sarjassa – kausi käynnistyy 12.4.2026
8.4.2026
Crosskart SM 2026 kesäsarjan sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
7.4.2026
Jokkis SM Liiga 2026 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
1.4.2026
Sääntömuutosesitysten aika vuodelle 2027 on käsillä
1.4.2026
Karting SM sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
31.3.2026
Flying Finn Future Star ja SM-mitalisti Aatu Hakalehto siirtyy rallin EM-sarjaan
31.3.2026
FRC-sarjan kilpailukalenteriin muutos – Ahveniston osakilpailu siirtyy Botniaringille
22.11.2024
Vuoden 2025 Finnish Racing Championship -sarjassa ajetaan tuttuun tapaan viisi SM-osakilpailua.
Kalenteriin on kuitenkin tehty muutos Ahveniston osakilpailun osalta: kilpailu siirretään ajettavaksi Botniaringin lyhyelle radalle samana ajankohtana kuin alkuperäisessä suunnitelmassa.
Botniaringin kilpailuviikonloppu toteutetaan perjantai-lauantai -formaatilla, jota käytetään myös muilla FRC-sarjan kilpailupaikoilla. Sunnuntaina samalla radalla ajetaan Endurance Cup -sarjan osakilpailu. Kilpailun järjestämisestä vastaa Momo Racing Team ry.
– Harmillista, että Ahveniston osakilpailu jäi pois kalenterista, mutta positiivista on, että muutos pystyttiin tekemään hyvissä ajoin. Löysimme nopeasti korvaavan kilpailupaikan ja järjestäjän samalle ajankohdalle, mikä turvaa sarjan yhtenäisyyden ja kilpailijoiden valmistautumisen, kommentoi rata-ajon lajivastaava Henri Karjalainen.
FRC-kalenteri 2025
- 23.–24.5.2025 – Kemora (Vetelin UA & Ylivieskan UA)
- 6.–7.6.2025 – Botniaring, lyhyt rata (MRT)
- 18.–19.7.2025 – Botniaring (EPUA)
- 8.–9.8.2025 – Pärnu, Viro (EAL)
- 12.–13.9.2025 – Alastaro, pitkä rata (MRT)
Ahveniston Autourheilijat: suunnitelmia uudelle konseptille
Ahveniston Autourheilijat ry (AAU) kommentoi, että päätös jättää vuoden 2025 Ahveniston osakilpailu väliin perustuu seuran resurssien tehokkaaseen hallintaan.
– Ensi vuonna seurallamme on poikkeuksellisen paljon tapahtumia ja kilpailuja järjestettävänä, ja resurssien riittävyyden varmistamiseksi olemme päättäneet priorisoida tehtäviä.
Ahveniston kilpailun toteuttaminen nykyisen konseptin puitteissa arvioitiin taloudellisesti haastavaksi. Lisäksi esiin nousi tarve kehittää tapahtumalle uudenlainen malli, joka vastaa paremmin sekä kuljettajien että järjestäjän tarpeisiin. Pohdintojen keskiössä ovat olleet erityisesti viikonlopun aikataulut sekä mahdolliset turvallisuuteen liittyvät näkökohdat.
– Vuosi 2025 tarjoaa meille tilaisuuden keskittyä uudenlaisen tapahtumakonseptin kehittämiseen. Tavoitteemme on palata Ahvenistolle vuonna 2026 täysin uudistuneen rata-ajon SM-kisan kanssa, joka vastaa nykypäivän vaatimuksia ja tarjoaa entistä paremman kokemuksen niin kuljettajille kuin yleisölle.
Ahveniston rata on suomalaisen moottoriurheilun ikoninen paikka, ja AAU pyrkii jatkossakin hyödyntämään sen ainutlaatuisia puitteita tavalla, joka tukee moottoriurheilun kehitystä ja tarjoaa ikimuistoisia elämyksiä kaikille lajista kiinnostuneille
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava & nuorisourheilun asiantuntija
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi
