Uutiset
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haku avattu suomalaisille kilpailijoille FIA Kartingin Arrive & Drive World Cupiin 14.-16.11.2025
19.7.2025
Kardaanikunkku – jokkiksen klassikkotapahtuma, jossa historia, yhteisö ja turvallisuus kohtaavat
18.7.2025
Flying Finn Tour -kiertue jatkuu - tervetuloa tutustumaan autourheiluun Lempäälän Ideaparkiin
18.7.2025
Raisiossa ajetaan mestaruudesta – Eurotrial-viikonloppu starttaa!
18.7.2025
Ehdokasesittely - Pasi Mäenpää ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
17.7.2025
Ralf ”Rafu” Pettersson 1952–2025
16.7.2025
Haetaan Rallin Turvatarkkailijoita, Tuomariston puheenjohtajia sekä tuomareita toimikaudelle 2025-2026
19.9.2024
AKK:n Rallin Lajiryhmä hakee turvatarkkailijoita sekä tuomariston puheenohtajia kahdelle seuraavalle kilpailukaudelle 2025-2026.
Henkilöt tulevat toimimaan toimikauden aikana myös kilpailukonsultteina kansallisissa, arvosarjojen ulkopuolisisa kilpailuissa.
Turvatarkkailijoiden ensisijainen tehtävä on toimia yhteistyössä kilpailujärjestäjien kanssa kilpailujen turvalliseen toteutukseen liittyvissä asioissa. Turvatarkkailija avustaa järjestäjää turvallisen reitin toteutuksessa, yleisöturvallisuuden huomioimisessa tarvittavilta osin sekä kilpailun turvallisuudokumentaation luomisessa viranomaismääräysten sekä lajin säännöstön mukaiseksi.
Tuomariston puheenjohtajan ja tuomareiden tehtävänä on valvoa yhdessä kilpailuun nimettyjen tuomareiden kanssa, että kilpailussa noudatetaan sääntöjä niin kilpailijoiden, kuin kilpailujärjestäjän toimesta. Turvatarkkailijoiksi ja tuomariston puheenjohtajiksi nimetyille henkilöille osoitetaan kauden aikana myös tuomaritehtäviä, eri arvosarjojen osakilpailuissa.
Kansallisissa, arvosarjojen ulkopuolisiin kilpailuihin lajiliitto nimeää kilpailukonsultin, jonka tehtävänä on yhdessä järjestäjän kanssa löytää järjestäjälle sopiva tapa kilpailun toteutukselle, ja samalla varmistaa että kilpailu toteutetaan turvallisesti ja vallitsevien sääntöjen mukaisesti. Kilpailukonsulttina voi toimia niin tuomariston puheenjohtaja- kuin turvatarkkailijatehtäviin valitut henkilöt.
Mikäli olet kiinnostunut toimimaan kotimaisissa ralleissa kyseisissä tehtävissä tulevilla kausilla, ja sitä kautta olemaan vahvasti mukana kotimaisen ralli-autoilun näköalapaikalla kehittämisessä lajia myös tulevaisuuteen, lähetä vapaamuotoinen hakemus sähköpostilla, 11.10.2024 mennessä lajivastaavalle, osoitteeseen henrik.frank@autourheilu.fi.
Hakemuksesta tulee ilmetä perustietojen lisäksi oma lajikokemus (toimitsija/kilpailija) sekä lisenssitiedot. Turvatarkkailijoiden kohdalla kilpailijakokemus katsotaan vahvasti eduksi.
Tehtäviin valituille järjestetään koulutuspäivät loka-marraskuussa 2024, johon valitut ovat velvoitettuja osallistumaan. Koulutuksen tarkka ajankohta ja paikka ilmoitetaan valituille hakuajan päätyttyä. Koulutuksen kustannuksista vastaa AKK mutta matkakustannuksista vastaavat koulutettavat itse.
Lisätiedot: Lajivastaava Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi tai 040 534 9977