Uutiset
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 4/25 ja 5/25
16.5.2025
FRC-sarjan kilpailijan livestream-näkyvyyspaketti kaudelle 2025
15.5.2025
Neljä autourheiluseuraa sai Opetus- ja kulttuuriministeriön seuratoiminnan kehittämistukea
13.5.2025
Karting Raket95 luokitustodistukseen päivitys
13.5.2025
Ehdollepanotoimikunnan työ etenee – viestintää, valmistelua ja vuorovaikutusta
12.5.2025
Roope Korhonen ajoi voittoon ERC-debyytissään Unkarissa
12.5.2025
Rata-ajon V1600-luokkaan arvotaan Legends, V8 Thunder ja GT Open testit sekä Flying Finn Academy valmennuspäivä
9.5.2025
Flying Finn Tour 2025 käynnissä – viikonloppuna tapahtuu Huittisissa, Kotkassa ja Ulvilassa
8.5.2025
Ralli SM-sarjan kalenteri kaudelle 2026 – Seitsemän osakilpailua, mukana uusia osakilpailuja ja paluun tekeviä järjestäjiä!
6.5.2025
FIA HTP-passien toimituksessa viivettä - kilpaileminen kuitenkin mahdollista kesän 2025 kilpailuissa
6.5.2025
Haku lajiryhmiin vuosille 2023-2024 on avattu!
4.10.2022
Haku Liiton lajiryhmiin on parhaillaan käynnissä vuosille 2023-2024. Haku on avoinna 21.10.2022 asti. Hakijoiden nimet julkistetaan Liiton verkkosivuilla ja yleinen kommentointiaika hakijoihin liittyen on auki 27.10. saakka.
Hakuun julistetaan vuosille 2023-2024 seuraavat lajiryhmät:
autosuunnistus
rallicross/crosskart
drifting
digitaalinen autourheilu
historic
jokamiehenluokka
karting
off road
pienoisautoilu
ralli
rallisprint
rata-ajo
tekniikka
Lajiryhmään valittavan henkilön odotetaan pystyvän osallistumaan kaikkiin lajiryhmän kokouksiin. Lajiryhmän kokoukset järjestetään pääsääntöisesti arkipäivinä iltapäivisin/alkuiltaisin. Kokouksia on vuosittain keskimäärin 4-6 - osa fyysisenä kokouksena ja osa etäyhteyden välityksellä. Riittävät IT-taidot ovat perusedellytyksenä tehtävään haettaessa.
Hakiessasi tehtävään annat valituksi tullessasi luvan julkaista omat yhteystietosi Liiton verkkosivuilla (nimi, puhelinnumero ja sähköpostiosoite).
Luottamustoimessa edellytetään laaja-alaista lajituntemusta ja aktiivisuutta lajin parissa. Asioiden hoitamiseksi lajiryhmän toiminnan on oltava aktiivista myös kokousten ulkopuolella. Jokaisen lajiryhmän toimintaa ohjaavat muun muassa seuraavat asiat:
- lajiryhmän kokouksissa käsiteltävien asioiden hoitaminen
- sääntöjen (laji-/sarjasäännöt) kehitystyö
- kilpailukalenterien suunnittelu
- lajin tuomariston puheenjohtajien valinta ja koulutus
- lajin radantarkastajien valinta ja koulutus
- lajin dokumenttien ja koulutusmateriaalien ylläpito
- lajin sisäiset seuraamuskäsittelyt
- lajin harrastajien yhteydenottoihin reagoiminen
- lajiryhmien välinen yhteistyö
- lajiryhmän puheenjohtaja toimii tiiviissä yhteistyössä lajipäällikön kanssa
Mikäli olet halukas työskentelemään autourheilun laji- ja sääntöasioiden parissa ja kehittämään niitä, täytä alla olevasta linkistä hakulomake ja tutustu laji- ja työryhmien ohjesääntöihin.
Lajiryhmäläisenä olet oikeutettu vuosittain Liiton vapaakorttiin, sääntökirjaan sekä kutsuun palkintojenjakogaalaan eli Mestareiden Iltaan. Lisäksi fyysisistä lajiryhmän kokouksista maksetaan osallistujille Liiton matkustusohjeen mukaiset matkakulut.
TÄSTÄ PÄÄSET TÄYTTÄMÄÄN HAKULOMAKKEEN
Laji- ja työryhmien ohjesääntö
Laji- ja työryhmien haku on avoinna 21.10.2022 asti.