Uutiset
Pienoisautoilun lajiryhmän kuulumisia 6/25
17.11.2025
Jäsenmaksukausi 2026 on avattu KITI-järjestelmässä
17.11.2025
Flying Finn Academy - valinnat kaudelle 2026
16.11.2025
Lassi Paju ja Lenni Purokuru palkittiin maisteritutkielmastaan – tutkimus nostaa esiin WRC-tapahtumien vastuullisuusosaamisen
14.11.2025
Ilmoittaudu nyt palkintojenjakoristeilylle – ohjelmassa sunnuntaina Vaihde vapaalle eli rentoa keskustelua Toni Vilanderin kanssa autourheilusta ja sen ympärillä
14.11.2025
Tervehdys salibandysta autourheilukansalle – AKK:n jäsenille etuosto-oikeus salibandyn MM-kisoihin 2026
14.11.2025
Lajien keskeisimmät sääntömuutokset kaudelle 2026
13.11.2025
Pienoisautoilun roa-puolen SM-järjestäjien keskustelutilaisuus 25.11.2025
11.11.2025
Tiedote rata-ajon sekä endurancen lajipäivistä Tampereella 1.11.2025
10.11.2025
Kartingin lajipäivillä käytyjä asioita Jyväskylässä 11.10.2025
10.11.2025
Suomessa ajettavat kansainväliset kilpailut 2015
13.2.2015
Autourheilufaneilla riittää kaudella 2015 katsottavaa kotimaisten kilpailujen lisäksi useissa kansainvälisissä autourheilutapahtumissa. Pisteistä ja mestaruuksista kisataan kotimaan radoilla ja ralliteillä niin PM- kuin EM- ja MM-tasollakin.
Kotimaassa ajettavien kansainvälisten kilpailujen sarjan avasi jo totuttuun tapaan pienoisautoilu, kun Laihialla ajettiin ura-autojen pohjoismaisista mestaruuksista tammikuun puolessa välissä. Saman luokan EM-tittelit ovat jaossa Laihialla maaliskuun puolessa välissä.
Rallissa ajetaan kauden aikana sekä MM-, EM- ja NEZ-pisteistä. Kotimainen ja kansainvälinen rallikiinnostus kohdistuu Jyväskylään heinä-elokuun vaihteessa ajettavaan MM-osakilpailuun, ja viikkoa myöhemmin lajin EM-pisteitä jaetaan historic-autojen osakilpailussa Lahdessa. FIA:n pohjoisen alueen eli NEZ:in osakilpailuja ajetaan Suomessa peräti kaksi: helmikuussa Mikkelin SM Vaakuna-Rallissa kisaavat juniorit ja syyskuussa NEZ-pisteistä kisataan yleisessä luokassa Tampereella SM-osakilpailun yhteydessä.
Myös autosuunnistuksen NEZ-osakilpailuja ajetaan tällä kaudella Suomessa kaksi, molemmat Kemissä.
FHRA Nitro Nationals kerää Euroopan nopeimmat kiihdyttäjät Alastarolle 2.-5. heinäkuuta. Jo vuosia drag racingin EM-osakilpailu on kerännyt useita kymmeniä tuhansia katsojia ja se on ollut yksi suosituimmista autourheilutapahtumistamme.
Uuden FIA:n F4-konseptin mukainen formulasarja, SMP F4 Championship, ajetaan kaudella 2015 Suomessa, Venäjällä ja Virossa. Osakilpailuja on yhteensä seitsemän, joista kaksi ajetaan Suomessa Rata-SM -sarjan osakilpailuiden yhteydessä. F4-sarjan avauskisa on Ahvenistolla toukokuussa, toinen Suomessa ajettava osakilpailu ajetaan elokuun puolessa välissä Alastarolla.
Kansainväliset autourheilutapahtumat Suomessa 2015
| 20.-21.2. | SM Vaakuna Ralli, rallin junioreiden NEZ-osakilpailu | Mikkeli |
| 12.-15.3. | G7 EM, pienoisautoilun EM-kilpailu | Laihia |
| 16.-17.5. | Rata-SM Ahvenisto, SMP F4 -osakilpailu | Hämeenlinna |
| 2.-5.7 | FHRA Nitro Nationals, drag racen EM-osakilpailu | Alastaro |
| 3.7. | Kemin Yöajo, autosuunnistuksen NEZ-osakilpailu | Kemi |
| 4.7. | Eikan Polku NEZ, autosuunnistuksen NEZ-osakilpailu | Kemi |
| 30.7.-2.8. | Neste Oil Ralli, rallin MM-osakilpailu, | Jyväskylä |
| 6.-8.8. | Lahti Historic Rally, rallin EM-osakilpailu | Lahti |
| 15.-16.8. | Rata-SM Alastaro, SMP F4 -osakilpailu | Virttaa |
| 25.-26.9. | Pirelli Ralli, rallin NEZ-osakilpailu | Tampere |
Lisätietoja
FHRA Nitro Nationals: www.fhra.fi
Pienoisautoilun EM-kilpailu: www.lmrc.fi/EC2015/
Rallin MM-osakilpailu: www.nesteoilrallyfinland.fi
Rallin Historic EM-osakilpailu: www.lahtihistoricrally.com
Rallin ja autosuunnistuksen NEZ-osakilpailut: www.fia-nez.eu
SMP F4 Championship -sarja: smpf4championship.com/
Kuva: Lahti Historic Rally/Johannes Kaarakainen
