Uutiset
Kartingin kilpailukalenteri 2026: Päällekkäisyyksistä käyty neuvotteluita – valmistelu kaudelle 2027 alkaa jo kesällä
27.2.2026
AKK:n hallituksen kokous 26.2.2026 – sääntölinjauksia, kalenterineuvotteluja ja edunvalvonnan painopisteitä
27.2.2026
Uusi M235 Class vahvistaa BMW Race Series -sarjaa
27.2.2026
Etsitään osakilpailujärjestäjiä Rallisprint SM- ja Asfalttisprint SM-sarjoihin kaudelle 2027
27.2.2026
Tuning Design mukaan Drift SM -sarjan yhteistyökumppaniksi – drifting lähellä yrityksen maailmaa
26.2.2026
Oletko innostunut rallicrossista ja haluat olla mukana kehittämässä Suomen mestaruussarjan viestintää huipputasolle?
25.2.2026
KITI-järjestelmän versionvaihdos aiheuttaa poikkeamia tietoihin - vanha järjestelmä toimii normaalisti
25.2.2026
Rata-ajon ja endurancen tuomariston puheenjohtajien koulutus 15.3. - ilmoittaudu
25.2.2026
Vielä ehdit hakea - Flying Finn Academy 2027 valmennusohjelman hakuaika
24.2.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 2
24.2.2026
Kartingin EM-kausi käynnistyy Italiasta
14.4.2015
Kartingin EM-kausi käynnistyy Italiasta
Kartingin arvokisakausi 2015 starttaa tulevana viikonloppuna, kun KZ- ja KZ2-luokkien EM-sarjan ensimmäinen osakilpailu ajetaan Italian Sarnossa. Yhteensä sarjassa ajetaan kolme osakilpailua: Sarnon jälkeen EM-pisteistä ajetaan Espanjassa toukokuun loppupuolella ja mestaruudet on jaossa Belgian Genkissä heinäkuun puolessa välissä.
EM-sarjan avauksen osallistujalistalta löytyy neljä suomalaisnimeä, kaikki KZ-luokasta. Alkukaudesta WSK Super Master -sarjassa hienoja otteita näyttäneen Simo Puhakan (CRG Racing Team) lisäksi maanosamme mestaruutta lähtevät tavoittelemaan Henri Kokko (Dino Kart), Jan Kuovi (Parolin) ja Tuomas Tujula (Croc Promotions).
Sarnon EM-osakilpailun, kuten myös tulevienkin EM-osakilpailuiden, tulokset, kuvia ja liveseuranta löytyy osoitteesta www.cikfiachampionship.com. Finaalilähtöjen jännittävät vaiheet näytetään suorina netissä sunnuntaina 19. huhtikuuta osoitteessa www.cikfia.tv.
KF- ja KF-junior -luokat aloittavat omat EM-urakkansa äitienpäiväviikonloppuna Portugalista. Sarjassa ajetaan myös kolme osakilpailua, Portugalin jälkeen kilpaillaan Englannissa juhannuksena ja finaali ajetaan Ruotsin Kristianstadissa heinäkuun loppupuolella. Näissä luokissa suomalaisosanotto on ollut perinteisesti varsin vahva, joten varmasti odotettavissa on jännittäviä karting-hetkiä!
CIK-FIA EUROPEAN KZ & KZ2 CHAMPIONSHIP 2015
16.-19.4. Sarno (ITA)
21.-24.5. Zuera (ESP)
9.-12.7. Genk (BEL)
CIK-FIA EUROPEAN KF ja KF-JUNIOR CHAMPIONSHIP 2015
7.-10.5. Portimao (PRT)
18.-21.6. PF International (GBR)
23.-26.7. Kristianstad (SWE)
Lisätietoa EM-sarjoista ja osakilpailuista löytyy CIK-FIAn kotisivuilta osoitteesta cikfia.com
