Uutiset
Ilmoittaudu ura-autoilun lajipäivään 1.11.2025
7.10.2025
Rata-ajon ja endurancen lajipäivät Tampereella 1.11. - ilmoittaudu
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeli tänään 7.10.2026 klo 17.30 - mukana linkki striimiin
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Mäenpää
7.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Westerback
3.10.2025
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
Kuusi Keski-Suomen alueen seuraa kokoontui Jyväskylän Vaajakoskella, Karting Centerissä. Huhtikuun alussa järjestetty tapaaminen oli osa autourheiluseurojen kehittämisohjelmaa, Seurakehitystietä.
Paikalla olleet seurat: Hankasalmen UA, Joutsan UA, Korpilahden UA, Petäjäveden UA, Pieksämäen UA, Uuraisten UA ja AL Jyväskylä. Tapaamisen oli kutsunut koolle Keski-Suomen alueen puheenjohtaja Sari Ohra-aho. Kiitos kaikille!
Päivän teemana oli nuorten innostaminen mukaan seuratoimintaan. Paikalla oli myös aktiivisia nuoria seuratoimijoita, jotka toivat tuoreita näkökulmia keskusteluun!
Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
Tapaamisen tavoitteena oli jakaa hyviä kokemuksia ja löytää uusia ideoita. Päivän aikana vaihdettiinkin ajatuksia vilkkaasti – keskusteltiin keinoista houkutella nuoria mukaan ja siitä, mikä saa heidät myös pysymään mukana toiminnassa.
- Seuroissa ja tapahtumissa riittää tekemistä monenlaisissa rooleissa, jotka voivat tarjota nuorille merkityksellisiä kokemuksia ja innostaa heitä aktiivisiksi toimijoiksi niin seuroissa kuin tapahtumissakin, toteaa seurapalvelupäällikkö Riikka Lahti.
Paikalla olleet nuoret korostivat tärkeää asiaa: jotta innostus syttyy ja kantaa, nuorille on annettava tilaa kokeilla erilaisia rooleja. Mahdollisuus kasvaa vastuuseen ja edetä kokemuksen myötä lisää motivaatiota. Sen sijaan yksin tekeminen tai kaukana tapahtuman keskipisteestä toimiminen vie helposti innon – jos tehtävä ei tunnu merkitykselliseltä tai yhteisölliseltä, mukaan ei tee mieli tulla toiste.
Seurakehitystie tukee seuroja kehittämisessä
Kehittämisen ei tarvitse olla vaikeaa. Ensimmäinen askel on kokemusten jakaminen, joka vie jo pitkälle. Yhteinen keskustelu on tärkeätä myös siksi, että ihmiset tutustuvat toisiinsa. Tuttuus helpottaa jatkossa keskustelua ja yhdessä tekemistä sekä vahvistaa luottamusta.
Seurakehitystiellä jokaisessa tapaamisessa tavoitteena on tarjota osallistujille oivalluksia ja rohkaista viemään ainakin yksi uusi idea käytäntöön omassa seurassa.
Kiinnostuitko Seurakehitystiestä? Innosta 3–5 seuraa lähialueeltasi mukaan ja ole yhteydessä. Lue lisää Seurakehitystiestä tästä
Yhteystiedot

Riikka Lahti
seurapalvelupäällikkö
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi