Uutiset
Rallin päätoimitsijakoulutus 15.-16.11.2025 Hämeenlinnassa
25.6.2025
Rallin päätoimitsijakoulutus 29.-30.11.2025 Kuopiossa
25.6.2025
AKK aloittaa kilpailutuksen ja pyytää tarjouksia laitetoimittajilta Karting SM-sarjaan
18.6.2025
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 5/2025 ja 6/2025
18.6.2025
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 6-25
18.6.2025
AKK Sports Oy:n hallitus valittu – Pasi Mäenpää jatkaa puheenjohtajana ja Arto Tolvanen uutena jäsenenä
14.6.2025
KymiRing tositoimiin – Ensimmäinen kansainvälinen kilpailu RallyX starttaa
13.6.2025
Kiinnostaako SM rallien ytimessä toimiminen?
12.6.2025
Mobilia ja AKK tiivistävät yhteistyötään – rallikansa hyötyy konkreettisista eduista
12.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Tehokasta yhteistyötä viranomaisten kanssa autourheilun edunvalvonnan vahvistamiseksi
19.3.2024
Autourheilun lajiliitto AKK tekee merkittäviä toimia autourheilun edunvalvonnan eteen sekä tiivistä yhteistyötä eri viranomaisten kanssa.
Erityistä huomiota on kiinnittänyt Euroopan parlamentin käsittelyssä oleva asetus ajoneuvojen suunnittelua koskevista kiertotalousvaatimuksista ja romuajoneuvojen jätehuollosta. Tämä aihe koskettaa erityisesti rekisteröimättömien kilpa-autojen ja jokamiehenluokan autourheilua.
Jokamiehenluokan lajipäällikkö Juho Ketonen otti yhteyttä liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaskaan läpikäydäkseen tarkemmin suunnitteilla olevaa asetusta. Tapaamisessa keskusteltiin liikennevakuutuslain muutoksesta ja romuautodirektiivistä, mutta erityisesti painotettiin rekisteröimättömien kilpa-autojen asemaa ja niiden lainsäädännöllistä kehystä. Viranomaisilta tulevat lausuntopyynnöt osoittavat, että AKK:lla on merkittävä rooli olla vaikuttamassa autourheilun asemaan Suomessa.
Edunvalvonnan eteen tehtävien toimenpiteiden merkitys vahvistui liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajan tapaamisessa: "Tahtotilamme on vahvistaa tehokasta yhteistyötä viranomaisten kanssa autourheilun kehittämiseksi ja edunvalvonnan vahvistamiseksi. Yhteinen läpikäynti Ovaskan kanssa oli hedelmällinen ja vahvisti entisestään keskusteluyhteyttä viranomaisiin", tiivistää Juho Ketonen.
Tiivistä yhteistyötä myös Traficomin kanssa
Juho Ketonen osallistui myös maaliskuussa Traficomin järjestämään tieliikenteen säädösinfoon. Tilaisuudessa käsiteltiin myös autourheilua koskevaa säädöstä, joka liittyy autojen ja niiden perävaunujen rakenteen muuttamiseen. Myös AKK:lta tullaan pyytämään lausuntoa kyseiseen säädökseen liittyen. Traficomin lausuntokierros tapahtuu vuoden 2024 loka-marraskuussa. Tavoitteena on muuttaa säädöstä niin, että se mahdollistaa ajoneuvon muuttamisen, mikäli muutoksella ei ole vaikutusta turvallisuuteen tai ympäristöominaisuuksiin. Säädösmuutoksen tavoitteena on muun muassa vähentää poikkeuslupien tarvetta ja selkeyttää muutoskatsastuksen toimintaa
AKK sitoutuu jatkossakin tekemään merkittäviä toimia autourheilun edunvalvonnan hyväksi ja varmistamaan, että autourheilun näkökulmat otetaan huomioon päätöksenteossa.
Artikkelikuvassa vasemmalla lajipäällikkö Juho Ketonen ja vieressä liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska.
Teksti: viestintäpäällikkö Katja Lindman
Yhteystiedot

Juho Ketonen
Lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi