Uutiset
FIA Historic Technical Passport-passitusten tilanne
7.8.2025
Haetaan Asfalttisprintin SM-osakilpailujärjestäjiä kaudelle 2026
7.8.2025
Endurancen harrastajilta kerätään palautetta - vastaa kyselyyn 11.8. mennessä
6.8.2025
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Traficom päivittänyt kilpailukäyttöön haettavan siirtoluvan ohjetta
29.5.2025
Saamamme tiedon mukaan Traficom on päivittänyt kilpailukäyttöön haettavan siirtoluvan ohjetta. Päivitetty ohje on tullut voimaan 28.5.2025.
Siirtolupaohjeen kohta "4.3.1 Jatkuvan liikennevakuutuksen käyttäminen siirtoluvan yhteydessä" on päivitetty. Päivitetyn ohjeen mukaan kilpailukäyttöön haettavasta siirtoluvasta on poistettu mahdollisuus käyttää jatkuvaa liikennevakuutusta siirtoluvan yhteydessä. Jatkossa kilpailukäyttöön haettavaan siirtolupaan on otettava siirtoliikennevakuutus.
Tämän tiedotteen julkaisuhetkellä asia on vielä niin tuore, että Traficomin verkkosivuilla oleva ohje ei ole vielä päivittynyt: https://www.traficom.fi/fi/liikenne/autoilijat/ajoneuvon-rekisterointi/hae-ajoneuvolle-siirtolupaa
Tällä hetkellä AKK:lla ei ole tarkempaa tietoa asiasta ja selvitämme tarkempia yksityiskohtia ja tietoja.
AKK-Motorsport ry