Uutiset
Kuokkalan Kartano jatkaa Secto Rally Finlandin Juhlavuoden Harju Premium VIP-elämysten catering-kumppanina
25.3.2026
Vielä on mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
24.3.2026
Asfalttisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
24.3.2026
Rataleimatutkinto 2026 - ilmoittautumisaikaa jatkettu 31.3. asti
24.3.2026
Turvallinen harrastusympäristö kaikkien oikeus – vastuu kuuluu kaikille ja työtä viedään käytäntöön hankkeen ja uusien toimintamallien kautta
20.3.2026
Ilmoittaudu rata-ajon valmennukseen - Rataleimatutkinnon ajopäivät 17.-19.4.2026
20.3.2026
UN Tourism ja FIA palkitsivat Secto Rally Finlandin vastuullisimpana urheilutapahtumana
19.3.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 1-2/2026
18.3.2026
Kauhajoen Sotkassa ratkaistaan kesäkuussa jokkiksen kolmen luokan SM-mitalit.
18.3.2026
Crosskart koulutus- ja ajoleiri Kauhajoella 25.4.2026
17.3.2026
AKK ja Omnia yhteistyöhön - Autourheilusta kiinnostuneille oma urapolku
9.11.2017
Autourheilun kansallinen lajiliitto AKK ja Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia tarjoavat ensi syksystä alkaen uuden moottoriurheilualan kouluttautumismahdollisuuden. Tuore ammatillinen tutkinto mahdollistaa autourheilijoiden lisäksi uranäkymiä kaikille nuorille, jotka haluavat työllistyä tulevaisuudessa alan pariin.
Uusi, laaja opintokokonaisuus tulee mukaan kevään 2018 yhteishakuun. Autoalan perustutkintoon johtava, moottoriurheilupainotteinen koulutus sisältää monipuolisesti autourheiluopintoja. Moottoriurheilupainotuksen opinnoissaan valitseva pääsee tutustumaan autourheilun maailmaan erityisesti rallin, rallicrossin, kartingin ja rata-autoilun myötä.
Koulutukseen ovat tervetulleita kaikki hakijat, jotka kuuluvat opintojensa aikana johonkin autourheilun kansallisen lajiliiton alaiseen urheiluseuraan. AKK tulee osallistumaan sekä opetuksen perussuunnitteluun, että soveltuvin osin itse opetukseen. Lajiliiton mukanaolo mahdollistaa myös oppilaitoksen ulkopuolisten toimintojen kuten testauksen tai ajoharjoittelun toteuttamisen. AKK pyrkii lisäksi edesauttamaan opiskelijoita löytämään opiskeluunsa sopivia työharjoittelupaikkoja.
"On erinomaista, että Omnia on nähnyt autourheilun merkityksen niin arvokkaana, että on ottanut sen mukaan viralliseen opetusohjelmaansa. Autourheilulla on Suomessa loistava historia, kestävä perinne ja hieno tulevaisuus. Autourheilu pystyy tarjoamaan nuorille erinomaisia uramahdollisuuksia niin kansallisesti kuin ennen kaikkea kansainvälisesti. Oppilaitosten kasvava kiinnostus autourheilua kohtaan on selkeä osoitus, että urheilu pystyy tarjoamaan ammatin myös muille kuin huippukuljettajille. Harrastuksen, intohimon ja työn yhdistäminen on upea mahdollisuus.”, kiittelee AKK-Motorsport ryn toimitusjohtaja Tatu Lehmuskallio.
”Ammatillisen koulutuksen profiloituminen yksilöllisiin polkuihin on tätä päivää ja korostuu entisestään tulevaisuudessa. AKK:n ja Omnian yhteistyö luo toimivan polun moottoriurheilun harrastajille ja kilpailijoille. Tiivis yhteistyö ja verkostoituminen paikallisten moottoriurheiluseurojen kanssa tuo Omnialle autoalasta aidosti kiinnostuneita ja opintoihin sitoutuneita opiskelijoita. Yhteistyö antaa tuntuvaa lisäarvoa Omnialle, moottoriurheilulle sekä autoalan työnantajille. Omnia tuo näkyvyyttä kilparadoille, joilla tulevaisuuden autoalan ammattilaiset harrastavat, kilpailevat ja työskentelevät moottoriurheilun parissa.”, kiteyttää Omnian autoalan vastaava koulutuspäällikkö Kenneth Nordström.
Lisätiedot
AKK: toimitusjohtaja Tatu Lehmuskallio, tatu.lehmuskallio@autourheilu.fi, 040 041 4860
Omnia: koulutuspäällikkö Kenneth Nordström, kenneth.nordstrom@omnia.fi, 050 389 4105
Kuva: AKK / Mika Mäki

