Uutiset
AKK-Motorsport ry:n joulun ja vuodenvaiheen palvelut
30.12.2025
Flying Finn Academy 2027 valmennusohjelman hakuaika
30.12.2025
Jokkis talvimestaruus 2026 Pieksämäellä
30.12.2025
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
FIA karting Academy Trophy Junior- ja Senior -luokkien sekä naispuolisten kuljettajahaku avattu
19.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Avoimuutta, keskustelua ja vastuullista johtajuutta – Olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen kiittää AKK:n toimintamallia puheenjohtajavaalissa
24.10.2025
Vuoden 2025 liittokokouksessa AKK-Motorsport ry:lle valitaan uusi hallituksen puheenjohtaja. Prosessi on toteutettu tavalla, joka on herättänyt huomiota paitsi autourheilun sisällä, myös sen ulkopuolella. Organisaatiokulttuurin ja johtamisen asiantuntija, Olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen pitää AKK:n toimintamallia esimerkillisenä ja toivoo, että moni muu järjestö seuraisi samaa linjaa.
“Hallituksen puheenjohtajan valinta on järjestölle yksi sen merkittävimmistä strategisista päätöksistä,” Kilpinen muistuttaa. “Silti järjestökentällä tämä päätös tehdään liian usein kevyesti – kysytään paria tuttua ja äänestetään sen perusteella, kenen kanssa on mukava tehdä töitä.”
Tavoitteena paras tulevaisuus, ei paras kaveri
Kilpisen mukaan AKK on onnistunut rakentamaan mallin, jossa korostuvat vastuullisuus, läpinäkyvyys ja yhteinen valmistelu.
AKK:n liittovaltuuston nimeämä ehdollepanotoimikunnan yhtenä tehtävänä on ollut varmistaa, että kaikilla halukkailla oli yhdenvertaiset mahdollisuudet asettua ehdolle ja tulla esiin omine näkemyksineen.
“Siksi AKK:n toimintatapa on poikkeuksellisen ilahduttava ja esimerkillinen,” Kilpinen toteaa.
“AKK on tuonut yritysmaailman parhaat käytännöt järjestökenttään: ehdollepanotoimikunta on varmistamassa, että ehdokkaiden strategiset näkemyksensä ovat valitsijoiden tiedossa, ja heidät voidaan haastatella ja tentata hyvissä ajoin. Haetaan parasta tulevaisuutta, ei parasta kaveria.”
Ehdollepanotoimikunnan työhön sisältyi myös tulevaisuutta tukevaa valmistelua, kuten uuden puheenjohtajan perehdytyssuunnitelman laatiminen.
Avoin viestintä toi vaaliin uuden tason
AKK:n vaaliprosessissa viestintä oli keskeisessä roolissa. Ehdokkaiden taustat ja näkemykset tuotiin avoimesti esiin autourheilu.fi-sivustolla, ja FlyingFinn.tv:n kautta järjestetty vaalipaneeli tarjosi jäsenistölle mahdollisuuden seurata keskustelua livenä.
Kilpisen mukaan juuri avoimuus ja viestinnän selkeys nostavat AKK:n toimintamallin esimerkilliseksi:
“AKK:n tapa valmistella vaali oli moderni ja vastuullinen. Se toi jäsenkentälle aidon mahdollisuuden perehtyä ehdokkaisiin ja muodostaa oma käsitys – ei kuulopuheiden, vaan avoimen tiedon pohjalta.”
AKK:n viestinnässä korostettiin tasapuolisuutta ja johdonmukaisuutta: kaikki ehdokkaat esiteltiin samassa muodossa, ja tieto oli helposti kaikkien saatavilla.
“Tämä on tapa, joka kunnioittaa järjestön tulevaisuutta,” Kilpinen sanoo.
“Kun tieto ja keskustelu ovat avoimia, syntyy luottamusta – ja luottamus on minkä tahansa yhteisön vahvin pääoma.”
”Hallituksen puheenjohtajan valinta ei ole vain muodollisuus” – aitoa keskustelua tulevaisuuden suunnasta
AKK:n puheenjohtajavaali on saanut kiitosta siitä, että se onnistui yhdistämään strategisen johtamisen, avoimen viestinnän ja yhteisön osallistamisen tavalla, joka on harvinaista järjestökentällä. Kilpisen mukaan kyse ei ollut vain hallinnollisesta prosessista, vaan aidosta keskustelusta tulevaisuuden suunnasta.
“Hallituksen puheenjohtajan valinta ei ole muodollisuus – se on hetki, jolloin päätetään, saako järjestö johtajuutta vai vain uuden puheenjohtajan,” Kilpinen kiteyttää.
AKK uskoo avoimen ja vuorovaikutteisen toimintamallin jäävän pysyväksi osaksi liiton päätöksentekoa ja toivoo sen toimivan kannustimena myös muille suomalaisille urheilujärjestöille.
Vuoden 2025 liittokokous järjestetään Jyväskylässä 26.10.2025.
Tilaisuudessa valittava uusi puheenjohtaja aloittaa tehtävässään vuoden 2026 alussa.
Kuva: Heidi Strengell
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

