Uutiset
Hallituksen marraskuun kokouksen kuulumisia
7.11.2025
Ralli SM- ja F-Cup -sarjojen säännöt kaudelle 2026 on julkaistu
7.11.2025
Historic Rally Trophyn sarjasäännöt kaudelle 2026 on julkaistu
7.11.2025
Haetaan yhteistyökumppaneita kaudelle 2026 Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
6.11.2025
Drifting SM Pro2 luokan 2026 ennakkokysely
6.11.2025
HTP-passiprosessin ohjeet ja dokumentit avattu
6.11.2025
Haetaan Crosskart Sprint järjestäjiä talvikaudelle 2026
6.11.2025
Secto Rally Finland vahvisti asemansa kansainvälisenä huipputapahtumana – taloudelliset vaikutukset Keski-Suomelle kasvussa
5.11.2025
Rallin päätoimitsijakoulutus 29.-30.11.2025 Kuopiossa - ilmoittautumista jatkettu 9.11. asti
5.11.2025
Ilmoittaudu rallisprintin lajipäivään 22.11.2025 Jyväskylään
4.11.2025
Haku lajiryhmiin vuosille 2023-2024 on avattu!
4.10.2022
Haku Liiton lajiryhmiin on parhaillaan käynnissä vuosille 2023-2024. Haku on avoinna 21.10.2022 asti. Hakijoiden nimet julkistetaan Liiton verkkosivuilla ja yleinen kommentointiaika hakijoihin liittyen on auki 27.10. saakka.
Hakuun julistetaan vuosille 2023-2024 seuraavat lajiryhmät:
autosuunnistus
rallicross/crosskart
drifting
digitaalinen autourheilu
historic
jokamiehenluokka
karting
off road
pienoisautoilu
ralli
rallisprint
rata-ajo
tekniikka
Lajiryhmään valittavan henkilön odotetaan pystyvän osallistumaan kaikkiin lajiryhmän kokouksiin. Lajiryhmän kokoukset järjestetään pääsääntöisesti arkipäivinä iltapäivisin/alkuiltaisin. Kokouksia on vuosittain keskimäärin 4-6 - osa fyysisenä kokouksena ja osa etäyhteyden välityksellä. Riittävät IT-taidot ovat perusedellytyksenä tehtävään haettaessa.
Hakiessasi tehtävään annat valituksi tullessasi luvan julkaista omat yhteystietosi Liiton verkkosivuilla (nimi, puhelinnumero ja sähköpostiosoite).
Luottamustoimessa edellytetään laaja-alaista lajituntemusta ja aktiivisuutta lajin parissa. Asioiden hoitamiseksi lajiryhmän toiminnan on oltava aktiivista myös kokousten ulkopuolella. Jokaisen lajiryhmän toimintaa ohjaavat muun muassa seuraavat asiat:
- lajiryhmän kokouksissa käsiteltävien asioiden hoitaminen
- sääntöjen (laji-/sarjasäännöt) kehitystyö
- kilpailukalenterien suunnittelu
- lajin tuomariston puheenjohtajien valinta ja koulutus
- lajin radantarkastajien valinta ja koulutus
- lajin dokumenttien ja koulutusmateriaalien ylläpito
- lajin sisäiset seuraamuskäsittelyt
- lajin harrastajien yhteydenottoihin reagoiminen
- lajiryhmien välinen yhteistyö
- lajiryhmän puheenjohtaja toimii tiiviissä yhteistyössä lajipäällikön kanssa
Mikäli olet halukas työskentelemään autourheilun laji- ja sääntöasioiden parissa ja kehittämään niitä, täytä alla olevasta linkistä hakulomake ja tutustu laji- ja työryhmien ohjesääntöihin.
Lajiryhmäläisenä olet oikeutettu vuosittain Liiton vapaakorttiin, sääntökirjaan sekä kutsuun palkintojenjakogaalaan eli Mestareiden Iltaan. Lisäksi fyysisistä lajiryhmän kokouksista maksetaan osallistujille Liiton matkustusohjeen mukaiset matkakulut.
TÄSTÄ PÄÄSET TÄYTTÄMÄÄN HAKULOMAKKEEN
Laji- ja työryhmien ohjesääntö
Laji- ja työryhmien haku on avoinna 21.10.2022 asti.
