Uutiset
AKK ja Jussi Kohtala yhteistyöhön Karting SM -sarjan moottori- ja promootiokokonaisuudesta kaudesta 2026 alkaen
3.11.2025
Tekniikan lajipäivä 22.11.2025 Tampereella - Ilmoittaudu nyt
2.11.2025
Liittovaltuuston kokous Seinäjoella 31.10.–1.11.2025
1.11.2025
Rallin, F-Cupin ja HRT:n sarjasäännöt julkaistaan ensi viikolla.
31.10.2025
Plus Katsastus ja AKK Sports Oy jatkavat yhteistyötä - vastuullinen ajaminen ja autourheilu kohtaavat
30.10.2025
Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu
29.10.2025
Tekniikan lajipäivä ( päätoimitsijakoulutus) Tampereella 22.11.2025
28.10.2025
Heli Korkeila – Ralliperheen vahva tekijä, joka tekee vapaaehtoistyötä rakkaudesta lajiin
28.10.2025
AKK:n liittokokous Jyväskylässä: uusi puheenjohtaja, avoimuutta ja yhteistä suuntaa tulevaisuuteen
27.10.2025
Ilmoittaudu rallin lajipäivään 22.11.2025 Vantaalle
27.10.2025
AKK ja Jussi Kohtala yhteistyöhön Karting SM -sarjan moottori- ja promootiokokonaisuudesta kaudesta 2026 alkaen
3.11.2025
AKK on tehnyt aiesopimuksen Jussi Kohtalan kanssa yhteistyökumppanuudesta Karting SM -sarjan OK-N yksityyppimoottorien toimittamisesta sekä sarjan kokonaispromootion toteuttamisesta seuraavaksi kolmeksi vuodeksi kaudesta 2026 alkaen.
AKK-Motorsport ry on saanut päätökseen kaksivaiheisen tarjouskyselyprosessin, joka koski moottorien tai kokonaispromootion toteutusta Karting SM -sarjassa. Kilpailutuksen toisen vaiheen jälkeen AKK on tehnyt päätöksen valita yhteistyökumppanikseen Jussi Kohtalan, jonka kanssa on allekirjoitettu aiesopimus yhteistyön käynnistämisestä seuraavaksi kolmeksi vuodeksi. Jussi Kohtala luopuu samalla omasta Kohtala Sports karting tallin kilpatoiminnasta ja runkomaahantuonnista.
Kokonaispromootion sekä yksityyppivuokramoottorien (Vortex OK-N) käyttämisessä on tavoitteena kehittää suomalaista Karting SM -sarjaa huipputasolle, mahdollistaa harrastajille tasaväkistä ja kustannustehokasta kilpailua, kasvattaa sarjan osallistujamäärää sekä pitää yllä kilpailijan urapolkua kohti kansainvälisiä CIK-FIA arvokilpailuita. Kokonaispromootioon kuuluu lisäksi renkaat, ja kilparenkaina SM-sarjan kaikissa luokissa tullaan käyttämään laadukkaita CIK-luokiteltuja Vega renkaita.
Kaudesta 2026 alkaen OK-N vuokramoottorimalli tulee olemaan käytössä luokissa Junior ja Senior. Mini60- ja KZ2-luokat jatkavat kaudella 2026 nykyisellä toimintamallilla. Mahdollista Mini60-luokan vuokramoottoritoimintamallia kaudelle 2027 tarkastellaan kauden 2026 aikana.
Jussi Kohtala kommentoi alkavaa yhteistyötä seuraavasti:
- Olen erittäin iloinen ja ylpeä AKK:n päätöksestä. Haluan mukanani tuoman laadukkaan henkilöstön kanssa rakentaa mallin, joka palvelee kuljettajia, tiimejä, kauppiaita ja kilpailunjärjestäjiä parhaalla mahdollisella tavalla. Olemme valmiita tuomaan osaamisemme ja kansainvälisen kokemuksemme projektiin, joka tähtää kilpailijamyönteiseen, kustannustehokkaaseen ja tasapuoliseen harrastamiseen Karting SM -sarjassa. Tämä päätös avaa myös nykyistä edullisempia näyttöpaikkona kansainvälisellä tasolla OK-N -luokissa suomalaisille kuljettajille. Minulle on tärkeää olla mukana nostamassa Kartingin SM-sarja huipputasolle.
AKK:n lajivastaava Henri Karjalainen korostaa valinnan merkitystä koskien SM-sarjan kehitystyötä:
- Jussi Kohtala esitti tarjouksessaan sellaisen promootiokokonaisuuden, joka vastaa tavoitteitamme ja tukee tulevien vuosien kehityssuuntaa Karting SM -sarjassa. Pidän tärkeänä, että seuraamme Suomessa edelleen CIK-FIA luokkia ja siirrymme nyt tässä kohtaa nykyisestä OK-luokista edullisempaan OK-N -malliin. Vuokratoiminnan on tarkoitus laskea moottorinvuokraus ja huoltokustannuksia nykyiseen verrattuna.
Urheilutoimenpäällikkö Heidi Borg täydentää:
- Yksi AKK:n uuden strategian painopisteistä on kehittyvä urheilutoiminta. Meille se tarkoittaa lajien katsomista kokonaisvaltaisesti. Nykyisen kehityksen tunnistamista ja tunnustamista ja rohkeasti uuden rakentamista strategiset valinnat ohjenuoranamme. Uskon tämän kumppanuuden edustavan juuri sitä.
Varsinainen yhteistyösopimus AKK:n ja Jussi Kohtalan välillä allekirjoitetaan marraskuun lopulla, ja yhteistyön valmistelut kauden 2026 toteutusta varten käynnistetään välittömästi promoottorin, kartingin operatiivisen johdon ja kartingin lajiryhmän kanssa.
AKK ja Jussi Kohtala tulee järjestämään tarkemman tiedotustilaisuuden marraskuun aikana, kun varsinainen sopimus on allekirjoitettu.
Lisätietoja:
Henri Karjalainen, lajivastaava
AKK-Motorsport ry
henri.karjalainen@autourheilu.fi | 050 546 0500
Heidi Borg, urheilutoimenpäällikkö
AKK-Motorsport ry
heidi.borg@autourheilu.fi I 045 209 5499
Jussi Kohtala
jussi@kohtalasports.fi I 040 513 5589
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

