Uutiset
Drivers on the Rocks -risteilyllä palkittiin kauden 2025 menestyjät – suomalainen autourheilu juhlisti vahvaa kautta
14.12.2025
Kuvia Drivers on the Rocks -risteilyltä
14.12.2025
12.12.2025 pidetyn Karting SM -tiedotustilaisuuden tallenne katsottavissa FlyingFinn.tv:ssä
13.12.2025
Kevyempi rallikonsepti pilotoidaan Itä-Suomessa alkuvuonna 2026
12.12.2025
Vinkit Historic-auton rakentamiseen ja Hisse-passitusryhmän terveisiä
12.12.2025
Yhdenvertaisuushanke käynnisssä
9.12.2025
Hallituksen vuoden viimeisen kokouksen kuulumiset
5.12.2025
Offroadin harrastajakysely kaudesta 2025
5.12.2025
Lisenssikauppa kaudelle 2026 on avattu
4.12.2025
AKK:n toimitusjohtaja siirtyy uusiin tehtäviin – työ suomalaisen autourheilun vahvistamiseksi jatkuu
4.12.2025
AKK-Motorsport ry järjestää asfaltilla ajettavan rallisprint-sarjan kaudella 2022
3.11.2021
AKK-Motorsport ry järjestää rallisprintin asfalttisarjan kaudella 2022.
AKK:n Rallisprintin Lajiryhmän toteuttaman selvitystyön perusteella tulevana kesänä kilpaillaan rallisprintin asfalttimestaruudesta vähintään neljässä kilpailussa. Myös kahden päivän osakilpailuviikonloput ovat mahdollisia. Sarjan lopullinen kilpailumäärä selviää marraskuun aikana.
Sarjassa tullaan kilpailemaan 2- ja 4- vetoisten mestaruudesta sekä lisäksi koko sarjan yleisestä "pistekunkkumestaruudesta", jollaiseen on totuttu myös aikaisemmin toteutetuissa rallisprintin asfalttisarjoissa. Sarja on avoin kaikille ja siihen ei peritä erillistä sarjamaksua. Ainoa pisteiden keräämisen edellytys on sarjaan ilmoittautuminen ennakkoon. Osakilpailukohtaisesti osallistumismaksuista peritään pieni osuus sarjan käytännön asioiden pyörittämiseen sekä luokkakohtaisiin palkintoihin kohdistettava palkintorhaston osuus.
Sarjan kaupaliset asiat ja mahdolliset yhteistyökumppanit pyritään selvittämään myös mahdollisimman pian, samalla selviää mahdollisten kumppanuuksien vaikutus sarjan palkintoihin.
Tällä hetkellä varmistettuja osakilpailujen paikkakuntia ovat Tammisaari, Iso-Syöte ja Tuusniemi. Myös muiden mahdollisten osakilpailujärjestäjien kanssa käydään parhaillaan neuvotteluja. Sarjan lopullisesta osakilpailumäärästä, rakenteesta ja säännöistä tiedotetaan joulukuun 2021 aikana ja sarjasäännöt tullaan julkaisemaan tammikuussa 2022.
Lisätiedot:
Rallisprintin Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
Lajiryhmän puheenjohtaja Jani Hänninen, jani.s.hanninen@gmail.com, 050-4323428
