Uutiset
Drifting SM Pro2 luokan 2026 ennakkokysely
6.11.2025
HTP-passiprosessin ohjeet ja dokumentit avattu
6.11.2025
Secto Rally Finland vahvisti asemansa kansainvälisenä huipputapahtumana – taloudelliset vaikutukset Keski-Suomelle kasvussa
5.11.2025
Rallin päätoimitsijakoulutus 29.-30.11.2025 Kuopiossa - ilmoittautumista jatkettu 9.11. asti
5.11.2025
Rallisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
4.11.2025
Ilmoittaudu rallisprintin lajipäivään 22.11.2025 Jyväskylään
4.11.2025
Sykähdyttävin urheiluhetki - anna äänesi autourheilulle ja äänestä Kalle Rovanperän ja Jonne Halttusen Suomen MM-rallin voittohetkeä
4.11.2025
AKK ja Jussi Kohtala yhteistyöhön Karting SM -sarjan moottori- ja promootiokokonaisuudesta kaudesta 2026 alkaen
3.11.2025
Tekniikan lajipäivä 22.11.2025 Tampereella - Ilmoittaudu nyt
2.11.2025
Liittovaltuuston kokous Seinäjoella 31.10.–1.11.2025
1.11.2025
Digital Racing eSM -finaalit LanTrek-tapahtumassa Tampereella 18.10.2025 klo 17
17.10.2025
Vuoden 2025 Digital Racing eSM-finaali ajetaan 18.10.2025 LanTrek-tapahtuman yhteydessä Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa.
LanTrek on yli 10 000 kävijällään yksi Suomen suurimmista verkkopelitapahtumista. Suoraa lähetystä voi seurata klo 17 alkaen FiSRAn kanavalta.
Järjestyksessään kymmenes digitaalisen rata-autoilun suomenmestaruudesta kamppailee 25 piinkovaa kuljettajaa. Hallitseva mestari Teemu Myllykangas saa haastajakseen kolme aikaisempaa SM-kultamitalistia - Aleksi Elomaan (2016), Matti Kaidesojan (2018, -19), sekä Tuomas Tähtelän (2020, -21). Tulevaisuuden lupauksista kovimman haasteen konkareille heittää karsintasarjan voittaja Eino Vahvanen.
Tiimeistä ylivoimaisesti suurin on X-R'cer peräti seitsemän finalistin voimin. Vahvan viiden kuljettajan tiimin on saanut finaaliin suomalaisen e-urheilun ikivihreä konkari HAVU. Kahden kuljettajan voimin ovat liikkeellä H2K Racing, Williams Sim Racing Academy ja Blue Rose Team.
Kaikki kuljettajat löydät sarjan osallistujaluettelosta.
Kesytettävänä kuljettajilla on Super Formula SF-23. Super Formula on Japanin sekä koko Aasian johtava formulasarja, jossa kilpailevat kaikki parhaat tallit ja kuljettajat. Aikaisemmin mm. Formula Nippon -nimellä tunnettua sarjaa on ajettu vuodesta 1973. Suomalaisista siellä ovat ensi kaudella debyyttinsä tekevän Kalle Rovanperän lisäksi ajaneet Risto Virtanen (1997) sekä Mika Salo (1991-94).

Nykyiset autot ovat Dallaran valmistamia, ja kyseessä on rungon osalta yksityyppisarja. Moottorivalmistajia on kaksi: Toyota ja Honda. Kuljettajan takana laulaa 2-litrainen, nelisylinterinen turbopannu, joka tuottaa 550 hevosvoimaa ja siivittää kuusipykäläisen sekventiaalivaihteiston välittämänä 670-kiloisten auton yli 300 km/h nopeuteen.
Erikoisuutena autoista löytyy OTS-ohitusjärjestelmä, joka syöttää koneisiin enemmän bensiiniä ja tarjoaa lisätehoa noin 50 hevosvoimaa. Järjestelmää voi käyttää kilpailun kuluessa vain 200 sekunnin ajan, joka tuo mukaan taktisen elementin.
Finaali ajetaan Circuit de Barcelona-Catalunyan virtuaalisella radalla. Tämä legendaarinen baana tunnetaan Formula 1:n ja MotoGP:n näyttämönä. Rata haastaa kuljettajat rohkeutta vaativilla nopeilla mutkilla ja äärimmäistä auton hallintaa vaativilla teknisillä mutkilla ja mutkayhdistelmillä. Kärsivällinen säätöjen etsintä palkitaan tulisella aika-ajovauhdilla ja lähes tunnin kisapituuden ajan hyvässä kunnossa pysyvillä renkailla.

Aika-ajon kuljetajat ajavat yksin ilman muita autoja radalla ja kuljettajilla on neljä ratakierrosta aikaa kellottaa nopein noteeraus. Mestaruus ratkeaa yhden 50 kisakierroksen kilpailulähdön perusteella.
Finaalin mahdollistavat yhteistyökumppanit: iRacing, Simucube, SimGrade, DELE Nordic, Akaan Keilahalli, Nilsiän UA, Tampereen UA, Leppävirta Racing Team, Lapuan UA, Nipa Racing Ry, T2 Advice & Consulting Oy, Auto-Rasku Oy sekä Imprimo Oy.
Teksti: Tero Tilus
simracing.fi
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

