Uutiset
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 3/2026
30.3.2026
Kartingin pienten luokkien Cadet, Micro ja Raket rengasmerkki valittu kausille 2026-2027
27.3.2026
Liiton hallituksen kuulumisia
27.3.2026
Turbotekniikka Oy Drift SM-sarjan yhteistyökumppaniksi
27.3.2026
AKK:n urheilutoimen uudet toimenkuvat voimaan 1.4.2026
25.3.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – yhdessä vahvempi autourheilu
25.3.2026
Kuokkalan Kartano jatkaa Secto Rally Finlandin Juhlavuoden Harju Premium VIP-elämysten catering-kumppanina
25.3.2026
Vielä on mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
24.3.2026
Asfalttisprint SM -sarjasäännöt on julkaistu
24.3.2026
Rataleimatutkinto 2026 - ilmoittautumisaikaa jatkettu 31.3. asti
24.3.2026
AKK tärkeissä edunvalvontatapaamisissa eduskunnassa ja ministeriötasolla
10.6.2022
Autourheilun lajiliitto AKK tekee merkittäviä toimia autourheilun edunvalvonnan eteen. AKK:n edustajat ovatkin hiljattain vierailleet niin eduskunnassa kuin ministeriötasolla.
Eduskunnassa AKK-Motorsportin rallin lajipäällikkö Henrik Frank ja AKK Sports Oy:n toimitusjohtaja Riku Bitter tapasivat kansanedustaja Timo Heinosen. Mukana oli myös rallitestejä järjestävän Motorsport Solutionsin Toni Mäkinen.
– Kävimme eduskunnassa keskustelemassa tärkeistä asioista liittyen teiden sulkulupaprosesseihin kansallisissa rallikilpailuissa. Kiitos kansanedustaja Heinoselle hyvästä tapaamisesta, lajipäällikkö Frank kertoo.
AKK:n delegaation matka jatkui nopeasti myös ministeriötason tapaamiseen, kun Frank ja Bitter vierailivat liikenne- ja viestintäministeriössä.
– Ministeriössä pääsimme puolestaan käsittelemään rallikilpailujen turvallista toteuttamista sekä kilpa-autojen siirtolupien myöntämistä. Kiitos myös liikenne- ja viestintäministeriölle erinomaisista keskusteluista. Näillä tapaamisilla vietiin nyt kattavasti autourheilun ja autourheilijoiden asioita eteenpäin ja tiedoksi Suomen ylimmille johtaville hallintoelimille, Frank sanoo.
Lue lisää AKK:n edunvalvonnasta: autourheilu.fi/akk/edunvalvonta

