Uutiset
Kellokukantien toimiston käyntipalvelu suljettuna poikkeuksellisesti pe 11.7.2025
9.7.2025
Haetaan Secto Rally Finlandin yhteyteen vapaaehtoisia kartingin harjoitusajoradan pyörittämiseen 31.7.–2.8.2025
9.7.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehdolla selkeä tavoite Kouvolan SM-ralliin
8.7.2025
Muutoksia driftingin lajiryhmässä
7.7.2025
FIA Girls on Track Finland – kansainvälinen ohjelma innostaa tyttöjä ja naisia autourheilun pariin / Hae mukaan 1.8. Jyväskylässä järjestettävään tapahtumaan!
4.7.2025
Iiro Palmi jatkaa AKK:lla osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana vuoden 2025 loppuun
3.7.2025
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2025 -tapahtumaan!
3.7.2025
AKK:n ylimääräinen liittokokous teki päätöksiä Vantaalla
28.6.2025
Kaksi Flying Finn Tour tapahtumaa heinäkuussa
27.6.2025
Rallin päätoimitsijakoulutus 15.-16.11.2025 Hämeenlinnassa
25.6.2025
Rallisprintin Lajiryhmän kokous 5/19 25.10.2019
4.11.2019
AKK:n Rallisprintin Lajiryhmä piti kauden viidennen ja viimeisen kokouksensa perjantaina 25.10.2019 Ellivuoressa, Sastamalassa.
Kokouksessa olivat läsnä: Lajiryhmän jäsenet Minna Ahola (pj.), Juha Pensas, Erkki Koskelo, Henna Pallonen ja lajipäällikkö Henrik Frank.
Kokouksessa käsiteltiin mm. seuraavat asiat:
Esitykset hallitukselta ja muilta lajiryhmiltä:
Todettiin hallituksen palaute, koskien Senioriluokan ikärajan nostoa 55- ikävuoteen.
Lajiryhmän päätös: Todettiin asia. Rallisprintin lajiryhmä pitäytyy aikaisemmin esittämässään kannassa, ja esittää ikärajan nostoa kaudelle 2021. Rallisprintin lajiryhmä esittää vastaavaa muutosta käsiteltäväksi myös muiden lajiryhmien toimesta.
Perusteluna ikärajan nostolle on nykyisen seniori-iän 50-54 kuskien suoritustaso, joka edelleen on varsin korkea. Näin ollen vääristää senioriluokan tuloksia.
Seurantaraportit:
Käsiteltiin syyskauden Rallisprinttien seurantaraporti
Sääntö-asiat:
Todettiin, että tällä hetkellä käytössä olevat säännöt vaativat suurempaa korjausta/uudelleenkiroitusta. Sääntöjen uusintatyö aloitetaan heti alkuvuodesta, tekemällä selkeä sisällysluettelo ja en ympärille aletaan lisäämään sisältöä.
Itse säänömuutosasioita kerätään talven aikana, ja huomioidaan nämä kevään aikana, kun sääntöjä valmistellaan.
Kalenteri-asiat:
Japan Motors Cup 2020 kilpailukalenteri
Todettiin, että sarjapromoottori valmistelee kalenteria ja esittelee version kalenterista mahdollisimman pian. Kalenterin on oltava valmiina marraskuun loppuun mennessä.
Sarjan promoottori on esittänyt alustavan version kalenterista lajipäällikölle, mutta kalenterin valmistelu on vielä kesken mahdollisten järjestäjien sopimusten suhteen.
Nimeämiset:
Rallisprintin tuomariston puheenjohtajien/kilpailukonsulttien nimeäminen kilpailuihin
Lajiryhmän päätös:
Nimetään AKK:n arvosarjoihin seuraavat tuomariston puheenjohtajat:
Rallisprint SM: Hannu Hyttinen ja Esa Hakulinen
Japan Motors Cup: Riikka Raatikainen ja Pasi Korkiamäki
AKK:n nimeämät tuomarit ja kilpailukonsultit nimetään marraskuun aikana, kun kilpailukalenteri täydentyy. Lopullinen lista valmistellaan tuomarison puheenjohtajien ja kilpailukonsulttien koulutukseen 23.11.2019
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977