Uutiset
Digitaalisen autourheilun lajipäivä 7.11.2026 Pohjoismaiden mestaruuskilpailun yhteydessä Espoossa - ilmoittaudu mukaan
30.10.2026
Autosuunnistuksen pohjoismaidenmestaruus Suomeen – kauden mitalit ratkottiin Riihimäellä
30.10.2026
Driftingin lajipäivään tarkennusta
30.10.2026
Rataleimatutkinnon 2027 ajankohdat on vahvistettu
30.10.2026
AKK:n verkkosivut uudistuvat – vastaa kävijäkyselyyn ja vaikuta
29.10.2026
Haetaan teknisiä valvojia kaudelle 2027 - hae rohkeasti mukaan
29.10.2026
Rallisprint SM-sarjasäännöt kaudelle 2027 on julkaistu
28.10.2026
Kartingin lajipäivillä keskusteltiin kauden 2027 kehityssuunnista ja harrastajapolun vahvistamisesta
26.10.2026
AKK liittovaltuusto päättää vuoden 2027 toiminnasta ja hallituksen kokoonpanosta
22.10.2026
AKK:n KITI-palvelun verkkotutkinnot tilapäisesti pois käytöstä
21.10.2026
Olosuhdetyöryhmän kokous 1/2016
6.4.2016
Kokoukseen osallistuivat Paavo Aaltonen (pj), Juha Korhonen, Jarmo Pekkala ja Anssi Kannas (esittelijä, sihteeri).
Edunvalvonta-asiat
Olosuhdetyöryhmä käsitteli kokouksessa liikennevakuutuslain muutoksen tilannekatsauksen. Laki on parhaillaan eduskuntakäsittelyssä ja liikenne- ja viestintävaliokunta on antanut laista mietinnön ja päätösesityksen eduskunnalle. Asiasta tullaan tekemään laajempi artikkeli liiton viestintäkanaviin lähitulevaisuudessa.
Lisäksi käsiteltiin liiton edunvalvonnan strategian laatimiseksi valmistelussa olevaa esitystä ja edunvalvonnan asiasisältöjä. Todettiin, että asiaa on määrä käsitellä seuraavassa hallituksen kokouksessa.
Suorituspaikkojen hanke- ja lupa-asiat
Kuultiin katsaus OuluZonen ympäristölupatilanteesta Jarmo Pekkalan esittelemänä. Lisäksi käytiin läpi Nilsiän SM rallin ympäristöraportti, joka todettiin hyvin ja kattavasti laadituksi. Todettiin myös, että jatkossa radan tarkastusten yhteydessä tullaan keräämään suorituspaikkojen ympäristöluvat tarkastuspöytäkirjan liitteeksi.
Muuta
Liiton www-sivuille päätettiin kerätä ja julkaista esimerkkejä ympäristölupahakemuksista jne. dokumenteista, jotka toimisivat apuna muille esim. ympäristölupaa laadittaessa.
Seuraava kokous
Seuraava kokous pidetään erikseen sovittavana ajankohtana 2016.
Olosuhdetyöryhmä
AKK-Motorsport ry
