Uutiset
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
3.9.2026
Etsitään yhtä osakilpailujärjestäjää vielä Asfalttisprint SM-sarjaan kaudelle 2027
3.9.2026
Ralli SM:n ja F-Cupin valmistelu ensi kaudelle etenee
3.9.2026
Kysely rallisprintin harrastajille, kysely avoinna 30.9.2026 asti
2.9.2026
Noormarkun UA:n joukkue teki jokkiksessa hattutempun – kolmas voitto putkeen
1.9.2026
Jokkiksen SM-kilpailuiden haku avattu kaudelle 2028
1.9.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
30.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
28.8.2026
Suomalainen Ella Lähdemaa valittiin F1 ACADEMY Rookie Testiin – yksi vain 18 kuljettajasta maailmassa
28.8.2026
AKK Sports Oy etsii Brand Manageria – tule rakentamaan suomalaisen autourheilun seuraavaa vaihdetta
28.8.2026
Pienoisautoilun lajiryhmän kokous 17.11.2015
25.11.2015
Kokoukseen osallistuivat Tuomo Iso-Aho (PJ), Kari Sinisaari, Arttu Salomaa, Riku Akkanen ja Mia Vihavainen (lajikoordinaattori).
Luokkayhteyshenkilöt
Kuultin osallistuneet luokkayhteyshenkilöt; Pentti Minkkinen, Sami Munck, Valtteri Eklund ja Tomi Pahula. Keskustelun aiheina olivat tulevan kauden suunnitelmat ja tiedossa olevat sääntömuutokset.
Esitetään hallitukselle hyväksyttäväksi seuraavia muutoksia;
2.2.1 B. Runko TS-24
Kohdan 2.2.1. B. Runko EM-24 lisäksi on ISRA-hyväksytyt Champion Turbo Flex-, JKX25 ja Mossetti Patriot-rungot. X25-rungossa olevan sivulevyjen rajoitinlangan eli ns. bite-bar-langan saa vaihtaa. Bite-bar-langan halkaisija saa olla 1.1–1.4mm. Välitykset ovat vapaat.
2.2.1 D. ES-24
Sallitaan myös ISRA 2016 hyväksytty korimalli.
2.4.7 AUTOJEN NOSTAMINEN
Mikäli auto on ohittanut laskurin siten, että kuljettaja ei ole saanut kierrosta on kuljettajalla mahdollisuus huutaa ”Stop” ja kierros voidaan lisätä. Mikäli laskuri tunnistaa kahden auton olevan samalla uralla voidaan myös korjata kuljettajan kierrokset. Mikäli auto pysähtyy laskuriin, tulee se työntää siitä läpi nostamatta. Jos auto on pois urasta laskurin kohdalla, tulee se nostaa uralle samaan kohtaan ja työntää laskurista läpi. Mikäli auto lentää lattialle tai radan keskelle, tulee se pyrkiä palauttamaan radalle samaan kohtaan mistä se lähti radalta. Mikäli kilpailijalta jää kierros saamatta laskurinvalvojaksi (laskurin nostajaksi) määrätyn nostajan tai muun määrätyn nostajan tekemän nostovirheen seurauksena, voidaan kilpailijan kierrosmäärää korjata, jos virhe huomataan. Ainoastaan kierroksien lisääminen on sallittu.
Koulutuspäivän 7.11. palaute
Käytiin läpi koulutuspäivästä saatua palautetta.
EFRA AGM-asiat
Käytiin läpi EFRAn AGMssä käsiteltyjä asioita.
Muut asiat
Keskusteltiin 17.–18. tammikuuta ajetusta, harjoituskilpailuna liitolle ilmoitetusta kilpailusta, jonka on huomattu aiheuttaneen keskustelua arvonsa vuoksi. Lajiryhmä muistuttaa, että harjoituskilpailusta ei voida jakaa PM-arvoisia palkintoja.
On luotu uusi TPJ-raportin pohja, joka julkaistaan liiton sivuilla materiaalipankissa.
Lisätietoja: lajikoordinaattori Mia Vihavainen, 050 528 3022, mia.vihavainen@autourheilu.fi.
