Uutiset
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
3.9.2026
Etsitään yhtä osakilpailujärjestäjää vielä Asfalttisprint SM-sarjaan kaudelle 2027
3.9.2026
Ralli SM:n ja F-Cupin valmistelu ensi kaudelle etenee
3.9.2026
Kysely rallisprintin harrastajille, kysely avoinna 30.9.2026 asti
2.9.2026
Jokkiksen SM-kilpailuiden haku avattu kaudelle 2028
1.9.2026
Noormarkun UA:n joukkue teki jokkiksessa hattutempun – kolmas voitto putkeen
1.9.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
30.8.2026
AKK Sports Oy etsii Brand Manageria – tule rakentamaan suomalaisen autourheilun seuraavaa vaihdetta
28.8.2026
Jokkis SM Liigan lohkojako viikonlopun kilpailuun
28.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
28.8.2026
Seuratiedote koskien jäsenmaksuja 2016
7.12.2015
Olemme saaneet runsaasti palautetta koskien vuoden 2016 jäsenmaksuja. Palaute uudesta viestintä- ja mediakokonaisuudesta jäsenetuineen on ollut niin positiivista kuin kriittistäkin ja mm. tiedottamisen aikataulu sekä muutoksen vaikutukset pienempien seurojen talouteen ovat ymmärrettävästi nousseet keskusteluissa esiin.
Asian tiedottamisen aikataulu on ollut sidoksissa liittovaltuuston kokouksen 13.11. antamaan mandaattiin viedä viestintäuudistusta koskevia neuvotteluja eteenpäin. Tämän vuoksi uudistus päästiin julkaisemaan vasta joulukuun alussa. Tuleva lehtiuudistus ja viestintäkokonaisuus koetaan kuitenkin niin tärkeänä tulevaisuutta ajatellen, että käsillä oleva ainutlaatuinen tilaisuus haluttiin hyödyntää – tiedostaen edelleen myös tiukan aikataulun.
AKK:n hallitus on pitänyt ylimääräisen kokouksen 4.12. ja päättänyt jäsenmaksuja koskevasta toimintamallista, jonka tarkoituksena on helpottaa seurojen päätöksentekoa ja aikataulua sekä antaa aikaa seurojen talouden suunnittelulle.
Jäsenmaksut 2016
Henkilöjäsenmaksu aikuisjäsenet (15-vuotiaat ja yli) 19,70 €
Henkilöjäsenmaksu nuorisojäsenet (alle 15-vuotiaat) 0 €
Vuosimaksu 180 €
Toimintamalli jäsenmaksujen osalta 2016
KITIn kautta toimitettavien ja maksettavien jäsenmaksujen tilitysperusteena käytetään henkilöjäsenmaksujen osalta 12 € summaa aikuisjäseniltä ja 0 € nuorisojäseniltä (liiton osuudet).
Aikuisjäseniä koskevan henkilöjäsenmaksun tilityksessä käytettävän summan ja kokonaismaksun erotus (19,70 € – 12 €) eli 7,70 € per aikuisjäsen laskutetaan seuroilta erikseen kesäkuussa 2016.
Tämän toimintamallin myötä jäsenseurat pystyvät paremmin varautumaan tulevaan vuoteen jäsenmaksujen osalta. Myös mahdollisten ylimääräisten seurakokousten järjestämiselle jää näin enemmän aikaa, mikäli seura kokee sellaisen tarpeelliseksi.
Käytännön ohjeita seuroille
Tässä vielä muistilista toimenpiteistä.
1. Seurojen tulee tarkistaa jäsenhintansa ja mahdolliset muutostarpeet niihin.
2. Mikäli seuranne on jo päivittänyt hinnat KITI-järjestelmään, tulee tarvittaessa tehdä KITI:n hintojen korjaus päivittämällä ne uudelleen.
3. Jokaisen seuran tulee ilmoittaa liiton toimistoon (Anne Kärki, anne.karki@autourheilu.fi), kun seuran hinnat ovat KITI:n osalta kunnossa 2016 laskutusta varten. Tämä koskee myös niitä seuroja, jotka ovat jo päivittäneet hinnat KITI-järjestelmään.
4. Osa seuroista on jo ehtinyt pitää vuosikokouksensa, jossa päätetään seuran jäsenmaksuista. Suosittelemme ylimääräisen seurakokouksen pitämistä mikäli muutostarvetta seuran jäsenmaksuihin aiheutuu ja seura kokee sen tarpeelliseksi.
AKK-Motorsport ry
Lisätiedot:
Anssi Kannas, pääsihteeri, 0207 219 425, anssi.kannas@autourheilu.fi
Jani Backman, toimitusjohtaja, 0207 219 440, jani.backman@autourheilu.fi
KITI:n jäsenmaksuasioissa neuvoo Anne Kärki, 0207 219 430, anne.karki@autourheilu.fi
