Uutiset
AKK Sports Oy:n hallitus valittu – Pasi Mäenpää jatkaa puheenjohtajana ja Arto Tolvanen uutena jäsenenä
14.6.2025
KymiRing tositoimiin – Ensimmäinen kansainvälinen kilpailu RallyX starttaa
13.6.2025
Jokkis SM Liiga 2025 kilpailun asetus julkaistu
13.6.2025
Kiinnostaako SM rallien ytimessä toimiminen?
12.6.2025
Mobilia ja AKK tiivistävät yhteistyötään – rallikansa hyötyy konkreettisista eduista
12.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Ajoneuvoharrastajat ja moottoriurheilun edustajat varoittavat ELV-asetuksen vaikutuksista
11.6.2025
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Historic Lajiryhmän kokous 2/18 16.1.2018
19.1.2018
AKK:n Historic Lajiryhmä piti kauden ensimmäisen kokouksensa tiistaina 16.1.2018. Tätä ennen ryhmä oli jo pitänyt yhden sähköpostikokouksen, jossa laadittiin esitys AKK:n hallitukselle lajiryhmän jäsenmäärän kasvattamiseksi yhdellä jäsenellä. AKK:n hallitus hyväksyi esityksen kokouksessaan 12.1. ja näin ollen Jukka Aromaa nimettiin uutena jäsenenä Historic Lajiryhmään.
Kokouksessa 2/18 käsiteltiin mm. Seuraavia asioita:
HISTORIC LAJIRYHMÄN TOIMINTASUUNNITELMA 2018
Keskusteltiin Lajiryhmän tulevan kauden toiminnan suuntaviivoista. Esille nostettiin mm. seuraavia asioita:
- Tiedonkulku FIA:n, AKK:n ja harrastajien välillä historicia, ja sen sarjoja koskevissa asioissa
- Tekniikka-asioiden seuraaminen ja niihin reagointi
- Rata-ajon puolella pohjoismainen yhteistyö (Nordic)
TILANNEKATSAUS
Historic Rally Club Finland
Jukka Aromaa kertoi lyhyen tilannekatsauksen HRCF:n osalta. Todettiin, että suuria muutoksia ei ole luvassa kaudelle 2018. Jäsenmäärästä todettiin, että kehitys on ollut positiivista.
Historic Race Finland
Talvikausi on menossa, eikä juurikaan toimintaa tällä hetkellä. Kauden ensimmäinen hallituksen kokous pidetään tammikuussa.
Historic Rally Trophy
Ensimmäinen osakilpailu Lammilla kilpaillaan 20.1. Kilpailuun ilmoittautui positiivinen määrä historic-kilpailijoita, yhteensä 119 historic-autoa, joista tasanopeusajossa 20 autoa.
KANSAINVÄLISET ASIAT
Terveiset FIA:lle/FIA:sta
Käytiin läpi paljon syksyn 2017 aikana keskustelua herättäneen ”rengasuudistuksen” tilanne. Nostettiin esille mm. se, että mitään virallista päätöstä asian suhteen ei ole tehty missään FIA:n toimielimessä, mutta tilanne on aikaansaanut sen, että rengasvalmistajat eivät tällä hetkellä tee uusia rengaskokoja, koska tilanne on epäselvä.
Lajiryhmän päätös: Esitetään rallin sub-komissiolle, että aiheesta pitää saada FIA:n virallinen päätös ja tiedottaa se ulos mahdollisimman pian. Huomioidaan asia sub-komissiolle laadittavassa kirjeessä (kokous 2.2.2018).
MUUT ASIAT
Luokkajako historicin osalta muissa kuin HRT-osakilpailuissa
Todettiin, että 2016 vuonna julkaistu suositus historic-autojen luokkajaosta ei ole toteutunut HRT:n ulkopuolisissa kilpailuissa, vaan edelleen historic-autojen osalta luokkajako heittelee kilpailusta toiseen ja aikaansaa sen, että kaikilla autoilla ei pääse kaikkiin kilpailuihin.
Lajiryhmän päätös: Tiedotetaan asia uudestaan, ja julkaistaan asia suosituksena myös AKK:n materiaalipankissa.
Lisäksi välitetään tieto AKK:n rallin tuomariston puheenjohtajille, että asia hoidetaan tulevaisuudessa myös kilpailujen sääntöihin.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977