Häme - Aluemestaruuskilpailut

Aluemestaruus kilpailut alue 5 Häme

Aluemestaruuspalkinnot jaetaan vuonna 2022 ALLA MAINITUISTA LAJEISTA ja OHEISTEN kilpailuiden perusteella.

 

Kilpailut voivat vallitsevan olosuhteen takia muuttuakin, mikäli listan kilpailuihin tulee peruutuksia ja uusia sopivia kilpailuja tulee kilpailukalenteriin korvaajiksi.

 

AUTOSUUNNISTUS

Luokka: C

17.5.2022 AS harjoitusajo      FoSUA

24.5.2022 AS harjoitusajo      Ufak

31.5.2022 AS harjoitusajo      LopUA

7.6.2022 AS harjoitusajo      AAU

9.8.2022 AS harjoitusajo      RiiUA

16.8.2022 AS harjoitusajo       VaToSUA

23.8.2022 AS harjoitusajo      TAUK

30.8.2922 AS harjoitusajo      LamUA

Luokka: B

12.2.2022 SM Talvieksytys   RiiUA

23.7.2022 Autopirtti Ajo ÄhtUA

Luokat: M, A

12.2.2022 SM Talvieksytys   RiiUA 

23.7.2022 Autopirtti Ajo ÄhtUA

15-16.10.2022 Ohrakierre 2022 LamUA

JOKAMIEHENLUOKKA

Luokat: Nuoret, Naiset , Yleinen, Seniorit ja Yleinen EVK

17.9.2022 L-HUA JM, Kokemäki  L-HUA

8.10.2022 Daytona Circuit, Akaa     AMM

9.10.2022 Nokia JM     NokUA

15.10.2022 Särkikangas JM  ViSUA

29.10.2022 Kinkku JM P-HUA

RALLI

Luokat: Yleinen, Juniorit, Nuoret,V1600 ja Historic

18.6.2022 Autoglym-ralli      PR-Rac

3.9.2022  Pohjois-Häme Ralli     ESRC

17.9.2022 Lammi Ralli 2022    LamUA

RALLISPRINT

Luokat: Nuoret, Naiset, Seniorit, Juniorit ja Yleinen

6.2.2022  Pirkanhovi Rallisprint      LemUA

11.6.2022  Asfalttisprint, Nokia  HämUA

12.6.2022 Asfalttisprint, Nokia  HämUA 

RATA

Luokat: V1600, Formula Ford Open, V8 Thunder, BMW Xtreme Race

14.-15.5.2022 Rata SM Kemora    YlivUA/VetUA

10.-12.6.2022 Rata SM, Botniaring     TeamBotnia

16.-17.7.2022 Vauhtiajot     EPUA

03.-04.9.2022 Alastaro Rata SM MomoRacing

17.-18.9.2022 RataSM Ahvenisto MomoRacing

Legends-luokan aluemestaruus kilpailut sarjan oman kalenterin mukaisesti.


JÄÄRATA

Luokat: V1600 (vakioliukuesteet), Super Saloon (vakioliukuesteet), Super Saloon (erikoisliukuesteet), Super Car 4 WD (vakioliukuesteet)

5.2.2022 SM-Jäärata 1 Akaa   AMM

6.2.2022 SM-Jäärata 2  Akaa   AMM

CROSSKART

Luokat:Mini, 85cc, 125cc, Xtrem junior, Xtrem, Senior

7.5.2022 Lapua LapuanUA

18.6.2022 Oulu LakUA

19.6.2022 Oulu LakUA

30.-31.7.2022 Joensuu JoeUA

13.8.2022 Pori NoormarkunUA/MK

RALLICROSS

Luokat:Super Car, SRC, Autocrossi, V1600RC

9.7.2022 Rallicross SM Jalasjärvi JalasjMK/UA

30-31.7.2022 Mekonomen Rallicross SM Joensuu JoenUA

20.8.2022 Rallicross SM LakUA

3.9.2022 Rallicross SM HyvUA

17.9.2022 Rallicross SM HoMK/UA

DRIFTING

13-14.8.2022 Ahvenisto Circuit Radalle Com

KARTING

Luokat: Cadet, Micro, Raket Junior, Mini 60 Junior

AM-viikonlopun kilpailun perusteella.

 

Aluemestaruuspisteet

Taulukkoa käytetään kaikissa aluemestaruuskilpailu lajeissa ja luokissa

Palkittavan lajin tai luokan loppupisteissä pitää olla vähintään 3 osallistujaa alueelta.

Sijoitus

Lähtijöitä     1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

5 ja yli         11  9   8   7   6   5   4   3   2    1

       4           9   8   7   6

       3           8   7   6

       2           7   6

       1           6

Pisteet katsotaan taulukosta luokkaan osallistuneiden alueen kilpailijoiden määrän mukaan, ei luokkaan osallistuneiden määrän mukaan.

Palkittavien Määrä:

Mikäli osallistujia on alueelta 3 - 4, palkitaan paras kilpailija.

Mikäli osallistujia on alueelta 5 tai enemmän, palkitaan kolme parasta

Tasapisteiden kohdalla:
Sijoitus ratkaistaan sen kilpailijan eduksi, joilla on korkeampi yksittäinen pistemäärä kilpailusta, toiseksi korkein jne.


Jos sijoitus ei ratkennut:
Kilpailija joka saavutti korkeamman sijan kilpailussa jossa oli eniten alueen osanottajia luokassa ja johon tasapisteissä olevat osallistuvat.

Jos sijoitus ei ratkennut:
Kilpailija jolla on parempi sijoitus viimeisessä aluemestaruuskilpailussa.

Jos sijoitus ei ratkennut:
Jaetaan sijoitus jos yllä olevat ei tuo ratkaisua tasapisteisiin.

 

 

Design Mainostoimisto Ajaton Oy